Коя фасадна боя да изберете?
Фасадната боя е най-горният слой боя, която се използва и като такъв той е най -изложен на суровите метеорологични условия – дъжд, слънце и слана. Следователно фасадната боя трябва да бъде с добро качество. Това обаче не е достатъчно, тъй като трябва да се приспособи към основата, с която трябва да бъде покрита, както и условията около къщата. Коя фасадна боя да изберете и коя е най -добрата?
Фасадните бои се предлагат в няколко вида – те могат да бъдат акрилни, силиконови, силикатни, силиконови. От практическа гледна точка най-важни са характеристиките на боята.
Акрилни бои
Поради своята популярност и най-ниска цена, акрилните бои се считат за основни. Обикновено те са първият избор, сменят се с други, когато се изисква конкретен ефект. Те образуват еластично покритие, устойчиви са на дъждовна вода и се предлагат в различни цветове, включително интензивни. Отличават се със средна устойчивост на замърсяване, но могат да се измиват лесно. Измиването на труднодостъпни, високи участъци от стени не е лесно, затова в райони с високо замърсяване на въздуха е по-добре да изберете друга боя. Акрилната боя е податлива на развитие на гъби и плесен, образувайки характерни зелени остатъци. Това се отнася особено за области, които са постоянно засенчени, напр. където къщата се намира сред дървета.
Най -големият неодстатък на акрилните продукти, както бои, така и мазилки, е относително ниската паропропускливост. Те са с висока дифузионна устойчивост. Следователно не са подходящи за изолация с минерална вата (която е много лесно паропропусклива). Възможно е обаче да се нанасят върху стари акрилни мазилки. Специалист трябва да провери дали тази боя е подходяща за нанасяне върху мазилки, напр. минерални, с отлична паропропускливост – стена от газобетон с циментово -варова мазилка се различава значително от дебелата полистиролова изолация, покрита с минерална мазилка.
Силикатни бои
Наричани още силикати, те са по -скъпи от акрилните и се предлагат в по-малко цветове. От друга страна, те са устойчиви на замърсяване, по-защитени са от развитие на плесен (най -добрата характеристика на всички бои, налични на пазара). Те образуват неблагоприятен и силно алкален субстрат (рН 11-12). В горски район това ще бъде добър избор. Характеризират се с добра паропропускливост, но по -ниска устойчивост на вода – след биещ дъжд може да има мокри петна по фасадата. За щастие изсъхват много лесно. Докато боядисвате със силикатни бои, трябва да се обърне специално внимание на преобладаващите метеорологични условия – през първите няколко дни тя е слабо устойчива на дъжд, силна слънчева светлина и вятър.
Силиконови бои
Те са сравнително скъпи, но имат уникална устойчивост на вода и замърсяване. Те са хидрофобни, затова можем да видим перлени капки вода вместо течащи ивици. Дъждът по някакъв начин може да измие повърхността им от замърсяване. Трябва обаче да се има предвид, че такова самопочистване обикновено е много неравномерно, особено в ниски сгради.
Водоустойчивостта е придружена от добра паропропускливост, така че тази боя може да се нанася върху всякакъв вид изолация и мазилка. Можем дори да кажем, че са универсални.
На практика боите, съдържащи смес от смоли, напр. силикон-силикат, работят много добре. Благодарение на това техните характеристики са много сходни. Освен това те са малко по-евтини, което е много важно. Ако все още се питате коя фасадна боя да изберете, свържете се с нас на посочените телефони.